Ile tygodni trwa ciąża? Poznaj odpowiedź!

Jak długo trwa ciąża? Ile to dokładnie tygodni i miesięcy? Poznaj dokładną odpowiedź na te pytania!
Ile tygodni trwa ciąża? Poznaj odpowiedź!

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2018

Ile tygodni trwa ciąża? Ile to miesięcy? Każda przyszła mama udająca się na kolejne kontrole lekarskie odlicza skrupulatnie dni i śledzi postępujący w czasie rozwój swojego maleństwa.

W tym artykule odpowiemy na częste i tylko z pozoru proste pytanie: ile tygodni trwa ciąża?

To normalne, że podczas pierwszej ciąży kobieta ma mnóstwo wątpliwości i pytań. To, co wydawało się oczywiste, w praktyce okazuje się takie nie być. Jednym z najczęściej powtarzanych pytań jest pozornie proste pytanie o to, ile tygodni trwa ciąża.

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, możesz – jak większość osób – myśleć, że ciąża trwa u ludzi 9 miesięcy. Jednak w rzeczywistości to nie do końca prawda.

Przebiegająca prawidłowo ciąża trwa zazwyczaj około 40 tygodni. Oto podstawowa odpowiedź na pytanie o to, ile tygodni trwa ciąża. Ale… jeśli każdy miesiąc ma cztery tygodnie, czy nie oznacza to że ciąża trwa 10 miesięcy? 10 miesięcy?! Cóż. To prawda. Ale dlaczego tak się dzieje?

Ile tygodni trwa ciąża? Czy jest to 9 miesięcy?

Niezaprzeczalna, podstawowa kwestia to fakt, że normalnie przebiegająca ciąża trwa 40 tygodni. Jednak określając stopień zaawansowania ciąży nie liczymy jej początku od momentu samego poczęcia. Dlaczego? Po prostu nie wiemy dokładnie kiedy poczęcie nastąpiło.

A więc kiedy lekarz przekazuje Ci informacje o etapie ciąży i podaje je w tygodniach, zaczyna obliczenia od pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki. To oznacza, że do zapłodnienia doszło około dwa tygodnie przez lub po tej dacie – w czasie dni płodnych.

Podstawowa odpowiedź na pytanie o to ile tygodni trwa ciąża to "czterdzieści".

Pamiętaj jednak, że przy pierwszym badaniu USG dowiesz się dokładnie jak zaawansowana jest Twoja ciąża. Lekarz uzyska te informacje dzięki spojrzeniu na dziecko – to umożliwi określenie stadium rozwoju płodu.

Kiedy otrzymasz te jasne dane, matematyka jest prosta. Ciąża będzie trwała w sumie od 38 do 42 tygodni. W tym zakresie czasowym dziecko może urodzić się osiągnąwszy pełen rozwój. Ciążę można uważać za donoszoną.

Czy dziecko może urodzić się przedwcześnie?

Oczywiście. Z każdym mijającym tygodniem wzrasta szansa na to, że dziecko urodzi się zdrowe i dostatecznie rozwinięte.

Dzieci urodzone w ósmym czy siódmym miesiącu ciąży przeżywają bez większych problemów rozwojowych. Wcześniejsze porody mogą wymagać długiego pobytu w inkubatorze.

Wcześniejszy poród jest natomiast bardzo częsty w przypadku ciąż mnogich. Dzieje się tak ponieważ każde z dzieci ma mniej miejsca w brzuchu matki. Nawet jeśli wieloraczki urodzą się przed upływem standardowej liczby tygodni, niekoniecznie wystąpią u nich komplikacje zdrowotne.

Płód może przeżyć mając 26 tygodni, jednak w takiej sytuacji dziecko rodzi się nie w pełni rozwinięte. Jest to progowy moment, od którego maleństwo może urodzić się i przeżyć. Ale tak wczesne przyjście na świat będzie się wiązało z szeregiem trudności zdrowotnych.

Im prędzej rodzi się wcześniak, tym większe prawdopodobieństwo i skomplikowanie powikłań zdrowotnych.

Na jakie etapy dzieli się ciąża: kilka słów o trymestrach

Ciążę dzieli się na trzy etapy, zwane trymestrami. Związane są one z zaawansowaniem rozwoju płodu. Trymestry te z kolei można przypisać do tygodni ciąży:

  • Pierwszy trymestr: Tygodnie od 1 do 12. Serce dziecka zaczyna bić w okolicach 5 tygodnia rozwoju.
  • Drugi trymestr: Tygodnie od 13 do 28. W 15 tygodniu rozwoju narządy płciowe są już uformowane, rodzice mogą więc poznać odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań i dowiedzieć się, czy urodzi im się syn, czy córka. Pomiędzy 17 a 18 tygodniem ciąży dziecko zacznie słyszeć dźwięki, choć nie będzie w stanie dokładnie ich odróżnić.
  • Trzeci trymestr: Tygodnie od 29 do 40. W końcowych tygodniach ciąży dziecko będzie gwałtownie rosło i przybierało na wadze. W 29 tygodniu będzie w stanie mrugać oczyma i dostrzegać światło i cień. Jego źrenice będą się rozszerzać i kurczyć. Pod koniec ostatniego trymestru maleństwo jest gotowe do przyjścia na świat.
Pod koniec ostatniego trymestru ciąży dziecko jest gotowe do przyjścia na świat.

Każdy trymestr to inne kluczowe etapy rozwoju dziecka. Obecnie dostępna jest tak ogromna ilość szczegółowych informacji o ciąży, że możesz śledzić rozwój maleństwa i formowanie się kolejnych struktur i organów.

Każdy tydzień przyniesie też zmiany w Twoim organizmie. Obserwowanie własnego ciała pochłonie część Twojej uwagi w czasie oczekiwania na pojawienie się synka czy córeczki na świecie.

W okolicach 38 tygodnia ciąży dziecko zacznie przyjmować położenie główkowe: najbardziej optymalną pozycję do przyjścia na świat. Większość dzieci samodzielnie zmienia swoje położenie, umieszczając główkę pomiędzy kośćmi miednicy matki. Teraz poród może nastąpić w każdej chwili.

Nieważne w jakim momencie ciąży się znajdujesz. Wciąż możesz zadawać pozornie proste pytania, takie jak to ile tygodni trwa ciąża. Porozmawiaj z lekarzem o rozwoju embrionu i płodu oraz o tym, czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.