Etap porodu - doprawdy zdumiewający proces

Etap porodu - doprawdy zdumiewający proces

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wierzę, że najlepszym sposobem na to, by w pełni cieszyć się życiem, jest umieć docenić każdy jego etap. Musimy żyć tu i teraz. To także klucz do tego, by w pełni doświadczyć i odpowiednio przebyć etap porodu. Jest wiele znaków, które są sygnałem na to, że rozpoczyna się przyjście na świat naszego dziecka. Jednym z nich jest rozszerzenie się szyjki macicy do 3-4 centymetrów, innym jej skrócenie o 50%.

Kolejną oznaką wskazującą, że rozpoczął się etap porodu są skurcze, występujące co 10 minut z intensywnością od średniej do bardzo mocnej. Te objawy  to wczesne symptomy porodu. Faza ta charakteryzuje się niezbyt rytmicznymi i delikatnie bolącymi lub nawet bezbolesnymi skurczami.

Odpoczynek pomoże Ci przetrwać etap porodu, który może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Gdy odczuwasz poniższe symptomy porodu, to oznaka, że nadszedł czas by udać się do szpitala:

  • Rytmiczne skurcze macicy, których częstotliwość i intensywność rośnie; występują co około 5 minut i przez okres ponad godziny. Skurcze te nie mijają gdy próbujesz się zrelaksować.
  • Gdy odejdą wody – odczuwalne przez kobietę jako niekontrolowane oddanie moczu. W tym przypadku, nawet jeśli nie masz skurczów, powinnaś od razu jechać do szpitala.

W późniejszym etapie, jest bardzo ważne, by zwrócić uwagę na ilość i wygląd płynów opuszczających nasze ciało. Powinny one być przezroczyste, jak woda.

Jeśli płyny mają kolor zielonkawy, może to być oznaka pogarszającego się stanu płodu. Niezwłocznie udaj się do szpitala.

Kobieta w ciąży u lekarza

Plamienia

Odrobina krwi wyciekająca z pochwy może być całkiem normalnym objawem. Zwykle jest jasno czerwona, jaśniejsza niż ta podczas okresu i nazywana jest “plamieniem”. Jeśli krwawisz tak samo jak podczas okresu, lub nawet bardziej obficie, niezwłocznie udaj się do szpitala.

Zanim będziesz mogła zobaczyć twarz swojego maleństwa, poczuć je, trzymać w ramionach, nakarmić, musisz przejść przez szereg procedur. Przed wielkim dniem, musisz się odpowiednio przygotować. W dzisiejszych czasach, wiele oddziałów porodowych bierze pod uwagę życzenia rodziców, co do przebiegu porodu.

Niektóre przychodnie oferują przygotowanie planu porodowego. To dokument, który możesz przygotować wcześniej. Zawiera on informacje na temat opieki medycznej, jaką matka chciałaby uzyskać.

Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatryczne wyjaśnia, że nawet jeśli nie masz możliwości napisać planu porodu, opiekunowie medyczni, którzy mają nad Tobą pieczę podczas porodu, powinni przekazać Ci wszystkie niezbędne informacje. Powinni przedstawić Ci ogólne zasady obowiązujące w szpitalu i ukazać wszelkie zasoby, z których możesz skorzystać podczas pobytu.

Noworodek w rękach mamy

Zdumiewający etap porodu – krok po kroku

Nie powiem Ci więcej o etapach naturalnego porodu. Poniższy opis oparty jest o dokumentację przygotowaną i opublikowaną przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatryczne, które oferuje poradę i pomoc w swoim Praktycznym Przewodniku Dla Rodziców.

Okres rozwarcia

Wczesne skurcze są zwykle pierwszym sygnałem rozpoczęcia porodu, w rzeczywistości jednak pierwszym etapem porodu jest rozwarcie. Dla matek, które rodziły już wcześniej, etap ten może trwać do 10 godzin. Dla kobiet rodzących po raz pierwszy nawet do 15 godzin.

Jest to najdłuższa faza porodu i obejmuje szereg zmian zachodzących zarówno u matki, jak i u dziecka. Ma to na celu dostosowanie i przygotowanie do narodzin. Rozpoczęcie tego etapu nie pozwala już przerwać porodu. Chyba, że wystąpią jakieś komplikacje podczas rozwarcia.

Zauważysz rytmiczne, intensywne skurcze, które zwykle są bolesne i nie ustąpią nawet przy próbie relaksu. Liczba skurczy jest różna, zwykle od dwóch do czterech lub nawet pięciu na każde dziesięć minut. Podczas etapu rozwarcia, można kierować się kilkoma wskazówkami, zależnie od częstotliwości skurczy.

Etap porodu

W momencie wystąpienia pełnego rozwarcia, czyli zwykle około 10 cm, następuje następny etap – poród. To jest ostatnia faza, kończąca się przyjściem na świat Twojego dziecka.

Charakterystyka narodzin i rozwiązania ciąży

  • Czas trwania. Rozwiązanie zwykle trwa około 2 godziny u matek, które rodzą po raz pierwszy  i godzinę u tych, które już wcześniej rodziły.

Jednakże powinnaś wziąć pod uwagę, że jeśli przyjęłaś znieczulenie zewnątrzoponowe, może potrwać nieco dłużej.

  • Skurcze będą rytmiczne i bardziej intensywne, natomiast może spaść ich częstotliwość.
  • Będziesz odczuwać potrzebę parcia.

Doznasz uczucia nacisku w okolicach pochwy i odbytu, które sprawią, że będziesz miała potrzebę parcia. To może być sygnał pełnego rozwarcia i znak, że główka dziecka ułożyła się w dół narządów rodnych.

Przy znieczuleniu zewnątrz oponowym możesz nie mieć tego odczucia, lub może być ono nieco mniejsze. Zaleca się spontanicznie przeć, gdy odczujesz skurcz. Możesz być również informowana przez specjalistę, kiedy i jak mocno przeć. Po kilku minutach, będziesz miała dziecko w swoich ramionach. Od tej chwili rozpoczyna się nowy etap: opieka i wychowanie potomstwa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.