Czas na poród: jak rozpoznać ten wyjątkowy moment?

Czas na poród: jak rozpoznać ten wyjątkowy moment?

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2018

Największą obawą wielu ciężarnych kobiet jest to, że nie będą umieć rozpoznać objawów, które mówią, że już czas na poród i nie zdążą dostać się do szpitala, aby spokojnie urodzić.

W tym artykule podzielimy się z Wami wskazówkami, jak rozpoznać, że nadszedł czas na poród.

Aby uniknąć niedogodności związanych z wyjazdem do szpitala i powrotem, kiedy okaże się, że jeszcze nie nadszedł odpowiedni czas na poród, najlepiej wiedzieć, jak rozpoznać objawy, że dziecko chce przyjść na świat.

Co zrobić przed wyjazdem do szpitala na poród?

Poród to wyjątkowa chwila, która wymaga pewnych przygotowań.

Rodzice muszą zdecydować, czy, kiedy nadjedzie czas na poród, pojadą bezpośrednio do izby przyjęć, czy ich ginekolog lub położna przyjdzie do domu, aby udzielić pomocy.

Dobrą wskazówką jest ustalenie sposobu transportu i obliczenie czasu, jaki zajmuje dotarcie z domu do szpitala.

Miej pod ręką swoją historię medyczną, torbę z rzeczami do szpitala, dowód  tożsamości, kartę ubezpieczenia społecznego i wszystko inne, co zamierzasz zabrać do szpitala.

Powinnaś również zaplanować z wyprzedzeniem, kto w tym czasie zajmie się Twoimi innymi dziećmi (jeśli je masz). Zorganizuj swoje sprawy służbowe z wyprzedzeniem. W niektórych przypadkach czas na poród może nadejść nieoczekiwanie, nawet na długo przed zaplanowanym terminem.

Jak rozpoznać czas na poród i jechać do szpitala?

Najlepszy moment, by pojechać do szpitala, jest chwila, gdy Twój organizm da Ci znać, że nadszedł czas na poród. O zbliżającym się porodzie świadczy kilka objawów.

Odejście wód płodowych może następować stopniowo lub nagle.

U niektórych kobiet odejściu płynu owodniowego mogą towarzyszyć skurcze. W takim przypadku należy natychmiast udać się do szpitala.

Jeśli zauważysz krwawienie z pochwy ze śluzem, jest to spowodowane wyjściem z zatyczki otaczającej szyjkę macicy. Wydalenie czopa może nastąpić w dowolnym momencie, co oznacza, że ​​zbliża się poród dziecka.

Skurcze są jednoznaczną oznaką porodu. Ważne jest, aby śledzić częstotliwość i czas trwania skurczów.

Aktywne skurcze występują w ciągu 5 minut od ostatniego skurczu i trwają od 45 do 60 sekund. Skurczom tym towarzyszy poszerzenie szyjki macicy.

Jak rozpoznać czas na poród

Jeśli skurcze, których doświadczasz są podobne do tych wymienionych powyżej, pora wziąć torbę i jechać do szpitala, bo to czas na poród.

Twoje ciało wyśle ​​Ci też inne sygnały, że nadszedł czas. Podążaj za instynktem i idź do lekarza, jeśli nabierzesz przeczucia, że to już. Takie postępowanie zapewni Ci spokój ducha.

Ryzyko udania się do szpitala za wcześnie

Pobyt w szpitalu we wczesnej fazie porodu znacznie zwiększa stres i niepokój.

Zwiększa to również ryzyko stosowania metod interwencyjnych, takich jak podanie sztucznej oksytocyny czy znieczulenie zewnątrzoponowe.

Same skurcze nie są powodem, by jechać do szpitala

Skurcze Braxtona Hicksa są nieregularne i towarzyszy im umiarkowany ból brzucha. Tego typu skurcze znikają po zmianie pozycji.

W czasie ciąży bardzo często występują skurcze, które łatwo pomylić ze skurczami porodowymi. Objawy te trwają jednak tylko 15 do 20 sekund, następnie znikają po odpoczynku lub zmianie pozycji.

Mogą zdarzyć się też skurcze, które są nieco bardziej bolesne i występują u niektórych kobiet, które są ponownie w ciąży po dłuższym czasie.

Aby złagodzić ból, który wywołują te skurcze, zaleca się ciepłe kąpiele i masaż pleców.

„Kiedy skurcze pojawiają się w pierwszej fazie porodu, najlepiej poczekać w domu, aż osiągną fazę aktywną”.

Czego spodziewać się w szpitalu?

Po przybyciu do przychodni pielęgniarka sprawdzi Twoją temperaturę i ciśnienie krwi.

Może również pobrać próbki krwi i moczu. Lekarze będą monitorować Twój brzuch, aby ocenić bicie serca dziecka i skurcze.

Lekarz zdecyduje, jak zaklasyfikować stopień porodu, w którym się znajdujesz. Jeśli nie będziesz gotowa, mogą odesłać Cię do domu. To nie powinno Cię zaskoczyć, lepiej poczekać w zaciszu własnego domu, zamiast przebywać w szpitalu przez długi czas.

Poród

Kiedy należy pilnie udać się do szpitala?

Niektóre komplikacje wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej mogą wystąpić pod koniec ciąży.

Powikłania te obejmują ciężkie krwawienie lub skurcze pochwy występujące przed 37 tygodniem ciąży.

Jeśli odeszły Ci wody płodowe i zauważysz, że są one żółte, zielonkawe lub brązowe, może to wskazywać na smółkę.

Smółka to określenie na pierwsze stolce dziecka. Może to być oznaką cierpienia dziecka i może spowodować znaczne pogorszenie zdrowia dziecka.

Jeśli cierpisz na uporczywy ból głowy, dyskomfort w górnej części brzucha, trudności w widzeniu lub nienormalny obrzęk, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Znajomość objawów wskazujących na to, że nadszedł czas na poród i musisz udać się do szpitala jest najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzewidzianych zdarzeń, których później mogłabyś żałować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.